تبلیغات
یادداشت‌های من - پرهیز از دروغ و عیب‌جویی
شنبه 28 آذر 1388

پرهیز از دروغ و عیب‌جویی

   نوشته شده توسط: بهزاد    

 

شخصی نزد عمربن عبدالعزیز* آمد و در خلال سخنان خود از مردی نام برد و او را به بدی یاد كرد و عیبی از وی به زبان آورد. عمربن عبدالعزیز گفت اگر مایلی پیرامون سخنت بررسی و تحقیق می كنیم. در صورتی‌كه گفته‌ات دروغ از آب درآمد، فاسق و گناهكاری و خبری كه داده‌ای مشمول این آیه است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَن تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ» (حجرات: 6): ای كسانی‌كه ایمان آورده‌اید، اگر فاسقی خبری نزد شما آورد، پس درباره آن به تحقیق بپردازید. مبادا به نادانى گروهى را آسیب برسانید و [بعد] از آنچه كرده‏اید پشیمان شوید.

در صورتی‌كه راست گفته باشی، عیب‌جو و سخن‌چینی و مشمول این آیه هستی: «هَمَّازٍ مَّشَّاء بِنَمِیم» (قلم - 11): كسی‌كه بسیار عیبجوست و به سخن‌چینی عادت كرده است.

اگر میل داری تو را می‌بخشم و مورد عفوت قرار می‌دهم. مرد كه از گفته خود سخت پشیمان و منفعل بود با سرافكندگی و ذلت درخواست عفو نمود و متعهد شد كه دیگر از كسی عیب‌جویی نكند و این عمل ناپسند را تكرار ننماید.

1- مجموعه ورام، ج 1، ص 122

* نهمین خلیفه اموی. به جرأت می‌توان گفت وی تنها خلیفۀ اموی بود که قواعد و احکام اسلامی را در حکومت‌داری رعایت کرد. برخی از مورخین، خلافت او را در امتداد خلافت خلفای راشدین می‌دانند. عمربن عبدالعزیز از تجملات شاهانه دوری کرد و سهم عرب و غیر عرب را از بیت‌المال مساوی کرد. گرفتن جزیه از تازه مسلمانان را ممنوع و با شیعیان خاندان علی- علیه السّلام به‌خوبی رفتار کرد. او دو سال و پنج ماه خلافت نمود.